Era İple Erişim Yamaç Uygulamaları

 • 2010 Yılında DETAM GRUP Bünyesinde başlattığımız  “Endüstriyel Dağcılık Hizmetleri ” alanında ki kariyerimizi, bu gün  Yurt içi ve Yurt dışında gittikçe yükselen performans gelişimimiz  ile sürdürmekteyiz.

  Bu Başarımızı, işimizin risklerine uygun bir ciddiyetle uyguladığımız yüksek güvenlik kuralları ve iple erişim tekniklerindeki eşsiz deneyimimizin yanı sıra uzmanlık alanlarımızı geliştirmemize borçluyuz.

  ERA Endüstriyel Dağcılık alanındaki öncülüğünü, Yamaç güvenliği kapsamında yaptığı çalışmalarla geliştirerek sürdürmektedir.

  Kara ve demir yolları,  baraj inşaatları ve  yerleşim alanlarını tehdit eden yamaçlar üzerinde ki Kaya bloklarını ve taş düşmelerini engelleyerek bunlardan oluşacak riskleri ortadan kaldırıp,  gibi alanlarda emniyeti sağlama  adına yeni bir çığır açıyoruz.

  ERA olarak; Riskli unsurlar içeren yüksek eğimli yamaçlarda emniyetin sağlanması için dünyada uygulanan yöntemlerin hemen tamamını bir arada sunabilen bir Türk firmasıyız. Özellikle yamaç temizliği başta olmak üzere yaptığımız uygulamalar sayesinde artık “heyelan tehlikesi” levhaları tarih olmak üzere. Çoğu zaman çaresi olmadığı ya da çok yüksek maliyetler gerektirdiği düşünülen bu tür tehlikeleri gidermek için artık birçok seçeneğiniz var

  Eğer tehlikeli bir yamacın altında bir inşaat ya da yol çalışmalarında, işe başlamadan önce hem iş sahalarının emniyetini, hem de birçok inşaat maliyetin düşmesini sağlıyoruz.  Yine bunun yanında, İnşaatlar sırasında, patlatma ve yol açma çalışmaları gibi faaliyetler sonrası oluşan yamaçlara yığılan döküntülerin yarattığı tehlikeleri çeşitli temizlik yöntemleri ile gideriyoruz.

  İnşaat sonrası ortaya çıkan, yapıları ve yolları tehdit eden kaya düşmesi kaynaklı yamaç tehlikelerini, uyguladığımız sabitleme ve önleme teknikleri ile bertaraf ediyoruz. Bu dokümanda, ülkemizde öncülüğünü yaptığımız yamaç güvenliği uygulamalarını ve eskiden de bilinen yöntemlerin çok daha hızlı, modern ve güvenli alternatiflerini bir araya getirdik.

YAMAÇ ÇÖZÜMLERİMİZ

 1. Yamaç Keşfi, Risk Hartası Hazırlama, Raporlama ve Fizibilite Hizmetleri

Düşme tehlikesi olan kaya blokları ve ufalanan yüzeyler içeren yüksek eğimli yamaçların değerlendirilmesi için çığır açan çözümler sunuyoruz. Artık işiniz çok daha kolay. Yamacın eğimi ve erişim güçlüğü ne kadar olursa olsun, her yere erişme kapasitemiz sayesinde size istediğiniz bütün bilgileri son derece hızlı ve ekonomik yöntemlerle sağlıyoruz. İstediğiniz zaman yamacın yapısı konusunda çok kısa sürede fikir sahibi olabilir istediğiniz ölçüm ve tespitleri hiçbir yapısal çözüm gerektirmeden yaptırabilirsiniz.

Keşif amaçlı sunduğumuz yamaç erişim çözümleri;

 • Duraksız kaya bloklarının tespiti ve durum değerlendirmeleri
 • Yamaçlarda zonlama ve risk haritası oluşturma
 • Problemli bölgelere ölçüm ve erken uyarı cihazları montajı
 • Yamaç Güvenliği” çözüm ve fizibilite raporları hazırlama
 • Erişilemeyen yamaçlarda ve kanyonlarda ölçüm işleri

2-Yamaç Temizliği Uygulama Hizmetleri

Ülkemizde Uyguladığımız birçok projede Yamaçlarda ki tehlikeleri önleyerek, projelerde emniyetli çalışmanın yolunu açtık.

Yamaç tehlikelerinden korunma sağlayarak, doğacak, maliyetleri önleyip, Emniyet düzeyinde etkileyici farklar yarattık.

Kaya düştüğü zaman çalışanlarınızı, araçlarınızı, bina ve yollarınız korumak için uygulamak zorunda kaldığınız pahalı çözümleri ortadan kaldırdık.

Düşme bölgesinde inşa edilen engelleyici önlemlerin ne kadar etkin olduğunu sorgulamaya gerek yok Yamaçlardaki ulaşılamayan düşebilecek kayaların riski altında çalışmaya artık gerek yok

Yamaçlardaki kayaların düşmesini beklemeye artık gerek yok. Yol kenarlarındaki taş düşebilir levhalarının çoğu artık tarih oluyor.

3-Patlayıcı Uygulamaları Hizmetleri

ERA Deneyimli uzmanları ve iple erişim çözümleri konusundaki eşsiz deneyimi ile her türlü yamaçta her yere erişme ve iş yapabilme kapasitesini bu amaçla da kullanmaktadır.

ERA, Yamaçlarda tehdit oluşturan, tutunması riskli kapsamında ki büyük kaya bloklarına ulaşıyor ve patlayıcı kullanarak bu blokları yok ediyor.

Bu kapsamında uyguladığımız işlemler;

 • Riskli blokların yakından incelenmesi, raporlama ve tasfiye planlaması
 • Sadece iple erişim uzmanlarının erişebildiği yerlerde uzmanlarımız ile delgi çözümleri
 • Uzmanlarımız tarafından patlayıcı yerleştirme ve şarj uygulamaları
 • Kontrollü patlatma uygulamaları

4-Yamaç Yüzey Örtüleme Hizmetleri

ERA, çelik ağ ( gabi yon ) ile yamaç örtüleme işlemlerinde de yamaç güvenliği çalışmalarına yenilikler getirmiştir.

ERA, Ülkemizde benzeri olmayan erişim olanaklarına sahip olmamızın verdiği uygulama rahatlığı ile her türlü eğimdeki yamaçta ve farklı iklim koşullarına dayanıklı malzemelerle örtüleme çözümleri gerçekleştirmektedir.

ERA Örtüleme uygulamaları;

Projelendirme ve ürün seçim danışmanlığı

Yerine uygun örtüleme malzemesi temini

Deneyimli ekibimizle her türlü yüzeyde özenli uygulamalar

Anahtar teslimi yamaç örtüleme çözümler.

5-Yamaç Kısmi Örtüleme Hizmetlerimiz

Yamaç temizliği ile yamacın genel güvenliğinin sağlanamadığı, Yamaç altlarında yerleşik tesislerin ya da yerleşim alanlarının bulunduğu durumlarda uyguladığımız diğer bir çözümdür.

Düşme tehlikesi içeren kayaların yada ufalanma etkisi görülen kayalık yüzeylerin yarattığı lokal tehlikeleri önlemekte kullanılır.

Bu yöntem düşme tehlikesi içeren birçok kaya bloğunun olduğu yere sabitlenmesinden de etkin bir yöntemdir.

Kısmi örtüleme uygulamalarımız;

 • Keşif ve projelendirme
 • Proje ölçülerinde ve dayanımında uygun örtü üretimleri
 • Anahtar teslimi çözümler ve uygulama projeleri

6-Kaya Bloklarını Sabitleme Hizmetlerimiz

Yamacınızdaki düşme tehlikesi olan kaya bloğu büyük hacimli ve yüksek tonajlı bir kütleyse, sizlere ERA’ IN her türlü yüzeyde sağladığı erişim çözümleri sayesinde yepyeni boyutlara ulaşan bir uygulama alternatifi daha sunuyoruz. Tehlikeli bir yamacın altında faaliyet halinde bir inşaat alanı, binalar, yol ve yerleşim birimleri gibi korunması gereken yerler varsa ve tehdidinin kaynağı yamacınızdaki büyük bir bloksa karşılaştığınız sorun bir anda daha da büyüyebilir.

Öncelikle saha da yamaç temizliği artık yapılaması için geç kalınmış olabilir. Aşağıdaki alanda henüz inşaatlar başlamamış bile olsa, yamaçtaki diğer oluşumların harekete geçmesini, yada ana kayanın hasar görmesini göze alamadığınız için patlayıcıyla tahliye yöntemini kullanamayabilirsiniz.

Bu tür durumlarda genellikle yamacı komple örtülemek ya da yüksek çarpma kuvvetini karşılayabilen bariyerler kurdurmak da ya yeterli olamaz yada yüksek maliyetlere neden olur. Çözümün böyle karmaşık ve zor olduğu düşünülen durumlarda bloğu olduğu yerde sabitleme seçeneğini de size sunuyoruz. Üstelik hangi boyutta ve hangi yükseklikte olursa olsun!

Büyük blokları sabitleme çözüm paketimiz;

 • Yakın inceleme raporlarının hazırlanması
 • Projelendirme aşamasında veri toplama destekleri
 • Erişim ve uygulama çözümlerinin sağlanması
 • Proje uygulamalarında anahtar teslimi çözümler
 • İzleme sistemlerinin montajı ve bakımılar

 

7-Askı Platform ve Yol Uygulamaları Hizmetlerimiz

İnşaat sahanızda ki yüksek yamaçlarda ve kazılar sonrasında ortaya çıkan yüksek eğimli kesilmiş yamaçlarda ulaşmanız ve erişimi güç yerlerde çalışmanız gerektiğinde pratik çözüme gereksinim duyduğunuzda da yanınızdayız. Kuzey ekibi özellikle baraj ve yol inşaatlarında çok rastlanılan bu tür durumlarda da sıra dışı çözümler sunuyor. İstenilen dikey yüzeylere asma yol ve merdiven döşüyor, yamaçların erişimi güç yerlerinde çalışabilmeniz için farklı ölçülerde platformlar inşa ediyoruz.

Bütün bunları yaparken çoğu zaman ağır iş makineleri kullanma ve iskele kurma ihtiyacımız olmadığı için uygulamalarımız her zaman daha çok daha hızlı ve ekonomik.

Sizler için hazırladığımız erişim uygulamaları;

 • İhtiyaca uygun erişim tasarımı ve projelendirme
 • İstenilen uzunluk ve genişlikte asma yol tasarımı
 • İstenilen yüzeyde güvenli merdivenler inşa edilmesi
 • İstenilen yüzeye istenilen ölçü ve dayanımda platform montajı
 • Anahtar teslimi proje uygulamaları

8-Yüksekte Sabitleme Uygulamaları Hizmetlerimiz

Alışılageldik yöntemlerle ulaşılamayan yüksek eğimli yamaçlardaki işlerde artık ERA ile sorun değil. Ekiplerimiz sizin için bu yüzeylerde her türlü montaj ve sabitleme işini yapmaktadır. Üstelik dünyadaki en yüksek güvenlik standartlarına sahip ekipmanlar ve ülkemizde eşi olmayan bir bilgi birikimi ile yanınızdayız.

Dikey yamaçlar için etkili bir erişim çözümü gerektiğinde sağladığımız servisler;

 • Delgi ve hafif ANKRAJ işleri
 • Çelik halat sabitleme işleri
 • Dikey yüzeylere uygulanan konstrüksiyon montajları
 • Yamaçlarda elektrik nakil hattı döşeme
 • Kayalık yüzeylere boru döşeme işleri
 • Yüksekte ve özel güvenlik çözümleri gerektiren bütün uygulama