Lejyoner Hastalığından Korunma

Lejyoner hastalığı, klima veya jakuzi gibi şeylerden su damlacıklarını soluyarak kapabileceğiniz bir akciğer enfeksiyonudur. Nadir görülen bir durumdur ancak çok ciddi olabilir. Legionella pneumophila bakterisi ve ilgili bakterilerden kaynaklanır.

Enfeksiyona neden olan bakterileri içeren küçük su damlacıklarını soluduğunuzda Lejyoner hastalığına yakalanabilirsiniz. Lejyoner hastalığına aşağıdaki olaylar nedeniyle maruz kalabilirsiniz.

 1. Klima sistemleri
 2. SPA havuzları ve SPA küvetleri
 3. Duşlar, musluklar ve tuvaletler

Hastalığın kişiden kişiye yayılımı belgelenmemiştir.

Lejyoner hastalığının ilk belirtileri şunlardır:

 1. Yüksek Ateş
 2. Titreme
 3. Baş Ağrısı
 4. Kas Ağrısı

Lejyoner hastalığı antibiyotiklerle etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Aşağıdaki durumlarda lejyonella bakterisine maruz kalma riski vardır:

 1. Soğutma kulesi içeren su sistemleri
 2. Evaporatif kondenser içeren su sistemleri
 3. Sıcak ve soğuk su sistemleri
 4. 20 dereceyi aşması muhtemel ve çalışma veya bakım sırasında sprey veya aerosol salabilecek su içeren diğer tesis ve sistemler

Türkiye de, LEJYONELLA Hastalığına İlişkin “Türkiye 6. EKMÜD Kongresinde yayınlanan Dr. Haluk ERDOĞAN ‘ ın çalışmasına Buradan ulaşabilirsiniz.

Lejyoner Hastalığı ile ilgili Mevzuat; 13 MAYIS 2015 Tarih ve 29354 Sayılı “LEJYONER HASTALIĞI KONTROL USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK” ile düzenlenmiştir.

Detam Sağlık; Özellikler Konaklama Bölgelerinde yaygın olan bu hastalık ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Yine bu işyerleri DETAM Bünyesinde yer alan DETAM MÜHENDİSLİK Birimi tarafından Bu kapsamda yapılan hizmetler aşağıda ki başlıklar altında toplanmaktadır.

 • Su Arıtma
 • İzleme
 • Temizlik

Genel Denetimler

Genel Denetimler Sırasında, Sıcak Ve Soğuk Su Sistemlerinde Ve Aşağıdaki Gibi Sprey Veya Aerosol Yayan Herhangi Bir Şeyde Lejyonella Riskini Değerlendirmekteyiz.

 • Nemlendiriciler
 • Kaplıca Banyoları
 • Havuzlar
 • Araba Yıkar
 • Kapalı Çeşmeler ve Su Özellikleri